25 Noiembrie – ziua Sfintei M.Mc. Ecaterina

Din luna Octombrie a acestui an, biserica Sf. M.Mc. Gheorghe din Kunitachi, a primit în dar o părticică din moaștele Sfintei Mari Mucenițe Ecaterina. Drept urmare, Sfânta Ecaterina a devenit a doua ocrotitoare a bisericii și parohiei noastre, alături de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

De aceea, pentru atâtea daruri și bucurii pe care Dumnezeu ni le dăruiește, ne simțim datori să cinstim cu laude și cu evlavie pe sfinții Săi, ocrotitorii și binefăcătorii noștri.

Astfel, anul acesta pentru prima dată, o vom cinsti pe Sfânta Ecaterina cu slujbe de priveghere, după programul următor:

24 Noiembrie

17-18:30 – Vecernia Mare și Litia

18:30-20 – Utrenia

20 – agapa frățească

25 Noiembrie

09:30-10:15 – Acatistul Sf. M. Mc. Ecaterina

10:15-12 – Sfânta Liturghie

12-14 – Agapa frățească

Vă invităm să participați în număr cât mai mare la sfintele slujbe și să ajutați la organizarea agapelor cu tot ceea ce este necesar, mai ales că la aceste evenimente, atât seara, cât și dimineața, vor participa reprezentanți din partea Mitropoliei Ortodoxe a Japoniei.