Reprezentanța Bisericii Ortodoxe Române în Japonia ルーマニア正教会日本支部

Cateheze pentru adulți

La solicitarea unor enoriași japonezi ai parohiei noastre, începând cu Duminică, 26 Februarie, vom deschide în cadrul școlii noastre duminicale o serie de cateheze biblice dedicate adulților.

Această activitate vine ca o nevoie de intensificare a trăirii și cunoașterii religioase ortodoxe pentru japonezii care au primit Taina Sfântului Botez. Deși anterior Botezului au fost catehizați, dorința lor este de a aprofunda cunoștințele și de a nu a rămâne la stadiul auto-suficienței.

Catehezele se vor desfășura în fiecare duminică, în intervalul orelor 13- 14 și vor avea ca teme principale subiecte din studiul Sfintei Scripturi. De la acestea desigur, putem ajunge la orice tematică ce suscită curiozitatea și setea de cunoaștere a cursanților.

Cursanților japonezi li se poate adăuga oricine este doritor de a afla mai multe despre Sfânta Scriptură și învățătura Bisericii Ortodoxe.

Vă așteptăm cu drag!