Reprezentanța Bisericii Ortodoxe Române în Japonia ルーマニア正教会日本支部

Comuniune și bucurie în parohie

Credincioșii parohiei ,,Sf. M.Mc. Gheorghe” din Tokyo și împrejurimi sunt invitați să participe, în prima Duminică a fiecărei luni, la un eveniment ce se vrea a deveni tradiție, prin care se urmărește apropierea dintre enoriași și preot, precum și dintre credincioși laolaltă. Acest eveniment va fi marcat de participarea la Sfânta Liturghie și continuând cu citirea unori rugăciuni speciale pentru unitatea credincioșilor acestei parohii, urmând ca acest demers duhovnicesc să fie pecetluit de o masă în comuniune și bună voire. În luna Octombrie, prima Duminică va fi pe data de 5. Pentru buna desfășurare a acestui eveniment, credincioșii vor aduce la biserică prinoase de bucate spre binecuvântare.

De asemenea, dorim să mulțumim celor care au răspuns pozitiv solicitării Consiliului Parohial cu privire la donația pentru construirea bisericii și să anunțăm că în momentul de față, prin strădania acestora, s-a strâns în contul parohiei suma de 879.709 Yeni, sumă ce reprezintă 10% din totalul necesar.